Uuringud ja aruanded
Käesoleva töö eesmärgiks oli kaardistada Audru jõe ning selle lisajõgede Laisma peakraav, Oara oja, Ridalepa oja, Maima peakraav, Malda oja ja Uruste oja valgaladel olevad koormusallikad, neile avalduv koormus ning kirjeldada koormuste mõju vähendamise meetmeid eesmärgiga parandada pinnaveekogumite seisundit.
Alljärgnevalt on loetletud valgalal vastava seisundi saavutamiseks vajaminevad meetmed:
- Kalastikule soodsa seisundi tagamiseks Audru_2 ja Uruste kogumis on vaja Audru (Põldotsa) pais lammutada või sellele rajada tõhus kalapääs. Paisu lammutamine on eelistatum.
- Ammooniumi ja hapnikusisalduse probleemide allika selgitamiseks on vaja läbi viia põhjalik, vähemalt kaheaastane seire. Seiresse on mõistlik kaasata ka teised näitajad, mille põhjal on võimalik jõe füüsikalis-keemilist seisundit hinnata ning olulisi koormusallikaid täpsemalt tuvastada.
- Koprapaisude likvideerimine on võimalik rasketehnikaga. Meede on jätkusuutlik ühes kopra arvukuse piiramisega.
- Audru_2 kogumitest ülesvoolu jäävate valgala osades hea loodusliku seisundi saavutamine on tõenäoliselt võimalik vaid turba tootmise olulise piiramisega ning jõgede loodusliku hürdromorfoloogia taastamisega. Ülejäänud kogumid muuta tugevasti muudetud veekogumiteks.
- Maaparanduseesvoolude hooldamine.
Märksõnad: veemajanduskava, vesikonnad, veekogumid, pinnavee seisund, põhjavesi, põllumajandus, loomakasvatus, hajukoormus, reostuskoormus, reostusallikad, koormusallikad, maaparandus, maakasutus, veevõturajatised, kalastik, riskid, meetmed